11 grudnia 2013 r. kl. IV, VI pod opieką swoich wychowawców i nauczycieli pp. B. Bednarczyk, A. Horak, A. Kwec i T. Nogaja, wybrały się na lekcję muzealną do Muzeum Częstochowskiego.

Celem tych nietypowych zajęć było zapoznanie się z historią Częstochowy i regionu w ramach realizacji programu "Edukacja Regionalna - dziedzictwo kulturowe regionu częstochowskiego". Lekcja oparta była o wystawę stałą "Dzieje miasta Częstochowy". W części archeologicznej uczniowie mogli obejrzeć najdawniejsze ślady pobytu człowieka w okolicach Częstochowy. W kolejnych salach ukazano historię naszego miasta -  okres od średniowiecza do końca schyłku Rzeczpospolitej szlacheckiej, a w ostatniej sali ukazana została Częstochowa w dobie Sejmu Czteroletniego, wraz z wykazem imiennym częstochowian, którzy w nim uczestniczyli. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem "śledzili" naszą historię. W drodze z muzeum przespacerowaliśmy się "szlakiem zabytków Częstochowy" aby móc uwiecznić je na zdjęciach.
Owocem tych lekcji będą opowiadania (IV kl.) i sprawozdania (VI kl.). Najlepsze z nich zamieścimy na naszej stronie internetowej.

Opowiadanie 1. Autor: Ewa Simińska (kl. IV)

Tekst: Beata Bednarczyk

Fotografie: Tomasz Nogaj